Tipy

Snídaňové tipy pro zdravé zuby

zdrave zuby

Začátek dne je pro zdravé zuby klíčový. 🗝 Nejde jen o správnou ústní hygienu ale také výběr snídaní. 🍳 Začni den s potravinami, které jsou dobré pro tvé tělo a zuby. 🦷

Zdravé zuby a cukr

Většina typické snídaně je nabitá cukrem. 🥞 Palačinky, cereálie, mléko a dokonce i ovoce jsou sice chutné, ale časem nadělají více škody než užitku. Všechny potraviny jsou do jisté míry bezpečné, pravidelné pojídání cukru však může narušovat tvou sklovinu a zabarvit ti zuby. Pokud si však opravdu chceš občas dopřát sladkou snídani, pij dostatek vody, aby se cukr kolem dásní, zubů a jazyka spláchl. 🚰

Vyhni se kyselinám

Snídaně jsou víc než jen jídlo. ☕️ Mnozí z nás si zcela přirozeně dají dva až tři šálky kávy denně. Káva je jen jedním z mnoha snídaňových nápojů s vysokým množstvím kyselin. 🧃 Rovněž je na tom pomerančový džus, limonáda, většina ovocných šťáv nebo rajčatová šťáva. Kyselina spolu s cukrem je hlavním přispěvatelem k erozi zubní skloviny. Takže co můžeš jíst?

dzus

Upřednostňuj potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je zelenina a ořechy. 🌰

Zejména vláknitá zelenina, jako je mrkev a celer, může přirozeně působit jako nit a odstraňovat zbytky jídla z předchozích jídel. 🥕 Navíc vytvářejí sliny, které také přispívají k odplavování cukrů, kyselin a částeček potravy.

Pevné ovoce jako jablka a hrušky jsou rovněž prospěšné pro zdraví tvé ústní dutiny. 🍏 Pevné plátky ovoce pomáhají také čistit zuby, vytvářet sliny a posilovat svaly čelisti. Slupka jablek a hrušek je navíc nabitá vlákninou, která přispívá také ke zdraví trávicího traktu.

Opět se však pokus vyvarovat jablečnému džusu, hruškovému džusu a jiných ovocných šťáv kvůli obrovskému množství cukru a kyseliny v každém z nich (cukr a kyselina v celém ovoci jsou však přítomny v mnohem menší koncentraci, ale také by si ji měla ideálně zapít sklenicí vody).

Nezanedbávej ani mléčné výrobky

Mléko, sýr a jogurt hrají přední místo ve většině snídaní. 🥛 Mléko je běžnou přílohou k cereáliím, z jogurtu jsou skvělé smoothies a sýr často zdobí vydatnější jídla. 🧀 Naštěstí, mléčné výrobky jsou nejen všudypřítomné, ale také výživné! Pokud samozřejmě nemáš intoleranci na laktózu, začlenění mléčných výrobků do snídaně je jednoduchým způsobem, jak si ráno doplnit vápník a probiotika. Vápník je životně důležitý pro zdravé a silné kosti (jako i tvé zuby!) a probiotika zajišťují zdraví tvých střev.

Další výhodou konzumace mléčných výrobků je, že mléčné výrobky snadno snižují rovnováhu pH v ústech. Díky vyrovnání pH v ústech se nemusíš tolik obávat o ty otravné kyseliny, které mohou poškodit tvou zubní sklovinu. 🤩

mlieko

Zdravé zuby a zdraví celého těla

Všechny tyto potraviny (zelenina, ovoce a mléčné výrobky) obsahují klíčové vitamíny a minerály. Tyto živiny posílí celé tvé tělo, abys byla zdravější a připravená k boji s infekcí, či méně náchylná ke zraněním. 🤸‍♀️ V případě úst je menší šance, že se ti vytvoří kazy (často kvůli nadměrné konzumaci cukru), také je menší šance infekcí nebo lámání zubů.

Zdravá snídaně je nesmírně prospěšná i pro tvé duševní zdraví!

Výběr zdravé snídaně ukazuje, že si velmi ceníš svého zdraví. ✔️ Pročistit si hlavu ti pomůže již zmíněné omezení cukru ve snídani. Nával cukru netrvá dlouho a vždy skončí tím, že budeš unavená a demotivovaná. 😣 Naopak vyváženou a výživnou snídani tě postaví na nohy hned z rána a budeš připravena řešit přes den cokoli.

Tak ať jsou naše rána stejně krásné jako naše úsměvy. 🤩 Sleduj Brilliantcoco také na sociálních sítích a dozvíš se více zajímavých informací o zdravé péči o ústní hygienu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *