Tipy

Kokosový olej – Pravda o jeho účinkoch na zdravie

kokosovy olej

Kokosový olej v posledních letech roste na popularitě. 🥥👀 V červenci 2016 výsledky průzkumu ukázaly, že 72 % lidí věří, že kokosový olej je zdravý, ale pouze 37 % odborníků na výživu souhlasilo. 🤔 Pojďme se společně podívat na to, jestli je tento olej zdravý a jaké má na naše tělo účinky.

Zvyšuje kokosový olej dobrý cholesterol? 🤔

Kokosový olej obsahuje více než 80 % nasycených tuků. Odborníci spojují nasycené tuky s kardiovaskulárními a jinými onemocněními. 🫀 Podporovatelé kokosového oleje tvrdí, že poskytuje zvýšení dobrého cholesterolu.

Kokosový olej může pomoci zachovat citlivost na inzulín. Jedna malá studie z roku 2004 však zjistila OPAK. Ve výzkumu zvýšilo špatný cholesterol až u 17 zdravých mladých mužů. Studie z roku 2016 nenašla žádné jasné důkazy o tom, že tento olej prospívá nebo poškozuje hladinu cholesterolu. 🤷‍♀️ Zjištění publikovaná v roce 2018 však naznačují, že vliv extra panenského kokosového oleje na cholesterol může být podobný jako vliv olivového oleje.

Zdravá pokožka? 🤔

Aplikace kokosového extraktu na lidskou pokožku může posílit její ochranné bariérové ​​funkce a mít protizánětlivý účinek, uvádí studie z roku 2017. Tato zjištění by mohla mít důsledky pro medicínu, ale NE PRO DIETU. Kokos ovšem opravdu umí hydratovat pokožku, má antibakteriální účinky a pomáhá při hojení ran.

Přispívá ke zdraví ústní dutiny? 🤔

Recenze z roku 2017 hovoří o důležitosti OIL PULLINGU pro zdraví zubů. Oil pulling je tradiční perorální léčba. Spočívá ve vyplachování úst panenským kokosovým olejem. Hlavním přínosem kokosového oleje Brilliantcoco je, že působí antibakteriálně.

V ústech máme více než 600 různých druhů bakterií a ty nám dělají pořádné problémy. Studie zjistily, že oil pulling opravdu čistí a bílý zuby, odstraňuje povlak, zlepšuje zánět dásní a ovlivňuje ústní bakteriální rovnováhu. Objevte naše vícetýdenní kurzy na e-shopu Brilliantcoco a pociťte rozdíl na vlastních zubech. 💯🦷

Kokosový olej a hubnutí? 🤔

Jedna polévková lžíce kokosového oleje o hmotnosti 13,6 gramů (g) obsahuje 121 kalorií, což je více než vepřové sádlo a máslo a o něco méně než slunečnicový olej. 😰 Přidání většího množství potravin s vysokým obsahem tuku a kalorií do stravy, která obsahuje sacharidy a spoustu kalorií, nevede ke ztrátě hmotnosti.

🥥 Typy kokosových olejů

Ne všechny kokosové oleje jsou stejné a vliv na zdraví se může lišit podle druhu. Celkově platí, že čím méně je potravina zpracována, tím je pravděpodobnější, že bude nabízet zdravotní benefity, a totéž platí i o kokosovém oleji. Extra panenský kokosový olej pochází z plodů čerstvých, zralých kokosových ořechů. Zpracování nezahrnuje vysoké teploty ani přidané chemikálie. Pokud chceš používat tento olej, rozhodni se pro nejméně zpracovaný druh.

🥥 Tipy

Vyhni se olejům, které obsahují částečně hydrogenovaný kokosový olej.

Kokosový olej skladuj na chladném a tmavém místě.

Stejně jako ostatní nasycené tuky je při pokojové teplotě tuhý a při zahřátí se zkapalňuje.

Použijte kokosový olej při pečení pro lehkou, sladkou, „kokosovou“ chuť. Výborně nahrazuje máslo a tuk a je vhodný do veganského receptu.

👉 Tak a teď už víš pravdu o kokosovém oleji. Neustále se potvrzují zdravé, ale také méně pozitivní účinky pro zdraví. Kokosový olej ti tedy doporučujeme při péči o pokožku a zejména o zuby díky oil pullingu. 🦷 Pokud se chceš dozvědět více tipů pro zdraví tvých zubů, sleduj nás na sociálních sítích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *